Problemy ortopedyczne są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne. Kolejki do gabinetów ortopedów często ustawiają się na wiele miesięcy do przodu. Jednym z popularniejszych obrębów, z którymi borykają się przeciętne osoby, jak i sportowcy są kolana. Często zabieg artroskopii jest konieczny, aby sprawdzić, co się dzieje w obrębie stawu, lub podjąć odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, kiedy się wykonuje taki zabieg i na czym on polega.
Jak przebiega zabieg artroskopii kolana?
Zabieg artroskopii kolana polega na otworzeniu tkanki, jaką jest skóra i dostaniu się do stawu za pomocą artroskopu. Zabieg może być wykonywany w celu diagnostycznym i wtedy mówi się o artroskopii diagnostycznej albo w celu przeprowadzenia konkretnych czynności mających na celu pozbycie się zdiagnozowanego wcześniej problemu – wtedy mówi się o artroskopii operacyjnej. Po otworzeniu stawu podaje się sól fizjologiczną, która umożliwia bardzo precyzyjne obejrzenie stawu, a także wykonywanie na nim wszelkich czynności. Ortopeda zwraca uwagę na takie elementy jak:
- chrząstki,
- błona maziowa,
- więzadła,
- łąkotki.
Są to newralgiczne elementy, które ewentualnie mogą być poddane rekonstrukcji lub innym czynnościom operacyjnym.
Kto kwalifikuje się do przeprowadzenia artroskopii kolana?
Wskazań do przeprowadzenia i leczenia artroskopii kolana może być wiele, ale za każdym razem jest to ostateczność, gdy metody fizjoterapeutyczny nie są w stanie pomóc w zaleczeniu urazu. Pacjenci kwalifikujący się do artroskopii mogą charakteryzować się niestabilnością w stawie wynikającą z przebytego urazu, wystąpienia zmian zwyrodnieniowych, złamania kości w obrębie stawu, zerwanie więzadeł lub ścięgien. Lekarz ortopeda zajmujący się przeprowadzaniem artroskopii często diagnozuje problem na różne sposoby i wcześniej określa, jaki rodzaj leczenia będzie musiał być zastosowany. Ponadto niekiedy zdarza się, że zabieg artroskopii trzeba powtarzać wielokrotnie.